Do danas paleontolozi su imenovali skoro hiljadu dinosaurusa, a samo nekolicina se izdvaja od ostalih, ali ne po veličini, niti po spretnosti ili pameti, već iz čiste neobičnosti. Biljojed prekriven perjem? Tiranosaurus sa njuškom krokodila? Upoznajte se sa veoma neobičnim dinosaurusima.
Concavenator, je zaista čudan dinosaurus iz dva razloga. Prvi je očigledana grba, zar ne? Ali drugi zahteva pažljiviju inspekciju. Ovaj mesožder je opremljen čudnom trouglastom grbom na sred leđa. Grba je, predpostavlja se, služila da podrži ostatak kože i kostiju. Neki smatraju da nije imala nikakvu funkciju, već je samo čudna trouglasta grba. Pored grbe, tu je i perije koje je ukrašavalo podlaktice. Veruje se da je perije Concavanatora tokom sezone parenje bilo šarenih boja. Ova vrsta otkrivena je u centralnoj Španiji, prema istraživanjima paleontologa, hodali su zemljom pre sto dvadeset miliona godina.
Dovoljno je da pogledate Nothronychusaurusa, i bez imalo razmišljanja zaključite zašto se našao na listi najčudnijih dinosaurusa. Šest metara visok div imao je imao perje koje je prekrivalo veći deo njegovog tela. Možda deluje poprilično opasno, zbog velikih i oštrih kandži, ovaj dinosarus je, verovali ili ne, bio biljojed. Kandže je koristio kako bi se peo na drvo u potrazi za hranom.
Oryctodromeus, mali ali brz dinosaurus. Kada ga uporedite sa ostalim dinosaurusima, Oryctodromeus je baš bio niskog rasta, veličine današnjeg kojota. Da li mozete da zamislite dva metra dugačkog, od glave do repa, dinosaurusa koji se krije u jazbini. Koristeći svoju dugu, šiljatu njušku, ovaj biljojed je kopao duboke rupe u šumskom tlu. Tu se krio od predatora i štitio svoje leglo. Dug rep je bio dosta fleksibilan, što mu je omogućavalo da se bez problema uvije i sakrije u rupu. Zbog dugih nogu bio je poprilično brz trkač. Ovaj čudni kopač nije mogao da izbegne listu najčudnijih, zar ne?
Qianzhousaurus je pronađen u Kini 2014. godine, i vrlo brzo je dobio nadimak, zbog kog se i našao na listi najčudnijih dinosaurusa, "Pinocchio Rex" u prevodu Pinokio reks. Kod Qianzhousaurusa najčudnija je njegova vilica, koja zbog svog izgleda podseća na krokodila. Specifična dugačka, a uska, vilica sa oštrim čeljustima i dalje krije mnoge tajne, ali naučnici vredno istražuju odgovore. Ono što su uspeli da okriju, za sada, je jačina ugriza koja nije bila snažna kao kod njihovog dalekog rodjaka T-reksa, zbog čega naučniči postavlju mnoga pitanja, kako su lovili i kojim vrstama su se hranili. Pinokio Reks tek treba da nam otrije sve o sebi.
Čekajte, nismo još završili sa dinosaurusima velikog nosa!
Rhinorex, je grčki naziv, što u prevodu znači Kralj Nosa. Ovaj biljojed je živeo pre sedamdest pet miliona godina u močvarnim delovima zemlje. Fosili su pronađenji u pustinjama Jute, 1990. godine. U poređenju sa ostalim dinosaurusima, Rhinorex je zauzeo prvo mesto po veličini njuške. Naučnici veruju da im je veliki nos koristio kao truba, kako bi dozvali ostale članove krda, ali i da bi se udvarali ženkama. Predpostavlja se da nisu imali jako čulo mirisa, bez obzira na veliki nos, naučnici i dalje njuškaju koja je svrha ove čudne "njokalice".