Igra je važan deo dečijeg odrastanja i u njoj treba provoditi što više vremena. Pored igre, bilo koji drugi oblik fizičkog i zdravstvenog vaspitanja, kao što je sportska rekreacija ili sportska aktivnost ima povoljan uticaj na rast i razvoj dece jer razvija mišiće.
Prilikom redovnih sportskih aktivnosti poboljšava se kvalitet sna i zdrave navike, popravlja se raspoloženje i razvijaju pozitivne emocije, koje doprinose boljem uspehu u školi. Zbog svega navedenog, fizičko se može svrstati u jedan od najvažnijih predmeta u školi.
Pored pravilne ishrane, fizička aktivnost je neophodna tokom svakog dana minimum 60 minuta. Neredovnim obrocima unosi se mnogo više kalorija koje se zbog neredovnog vežbanja ne mogu potrošiti. Kako 2 časa fizičkog nedeljno nisu dovoljna, potrebno je da sami nađete zanimaciju ili sport koji će vas zainteresovati. Ne mora to da bude neki popularni sport, dovoljna je i svakodnevna vožnja biciklom, ako vas to ispunjava i čini srećnim.
Ukoliko se bavite sportom, pametno ćete iskoristiti svoje vreme, a pritom ćete se odmoriti od kompjutera i dugog sedenja. Ako ne volite sport, ni to nije problem. Obično spremanje vaše sobe, šetnja kejom, igranje odbojke na pesku sa drugarima, vežbe istezanja, preskakanje lastiša i vijače može da bude idealna fizička aktivnost.
Dobra vest je da sami možete da organizujete svoje aktivnosti i da svaki dan bude poseban i drugačiji. Danas trčanje uz reku, sutra vožnja skejta u parku, prekosutra šetnja kućnog ljubimca.
Fizička aktivnost je potrebna tokom čitavog života, a deci najviše. Fizički aktivni treba da budu penzioneri i trudnice, kao i sve druge populacione grupe, ako žele da sačuvaju i poboljšaju svoje zdravlje.
Autor: JELENA IGNJATIĆ - profesor fizičkog vaspitanja i diplomirani trener sportske rekreacije, OŠ”Bora Stanković” Karavukovo
Ovaj članak je pod pokroviteljstvom kompanije Nestlé i programa „ZDRAVO RASTIMO“
Oni navike školaraca u Srbiji menjaju nabolje
Kroz edukativni program ZdravoRastimo, koji se već deceniju sprovodi u školama širom Srbije, do sada je prošlo više od 100.000 osnovaca koji su zahvaljujući angažovanju posvećenih nastavnika motivisani da se vrate na sportske terene i da se uključe u pripremu zdravih obroka. Samo u toku školske 2020/2021 godine, u našoj zemlji u projektu je učestvovalo 25.000 dece iz oko 100 osnovnih škola, a Srbija se u odnosu na druge zemlje u kojima se program sprovodi istakla po tome što je veoma zastupljeno međuvršnjačko obrazovanje, gde stariji učenici uče svoje mlađe drugare o važnosti pravilne ishrane i redovne fizičke aktivnosti.