Period adolescencije sam po sebi je težak, jer tinejdžeri su u specifičnom razdoblju kada više nisu deca, a nisu ni dovoljno odrasli. Koliko god da su pričljivi kada su mali, ulaskom u pubertet to se menja. Adolescencija je period kada se dete okreće vršnjačkim grupama i postepeno sve manje ima potrebu da razgovara sa roditeljima. Inicijatori razgovora treba da budu roditelji, ali vrlo oprezno. Ukoliko roditelji koriste naredbodavni ton komunikacija neće biti dvosmerna, a jaz između roditelja i dece će postajati sve dublji.
Tinejdžeri gotovo svakodnevno vode unutrašnju borbu sami sa sobom, jer su u vrlo osetljivom periodu sazrevanja i odrastanja. Pored toga što im smeta neprestano „zvocanje“ od strane odraslih, prema mišljenju psihologa postoje i neke rečenice koje tinejdžere posebno iritiraju.
„Požuri, postavljen je sto!“- Ovo je jedna od rečenica koja nervira skoro sve tinejdžere. Ovom rečenicom je primoran da sedne za sto i priključi se obroku iako možda i nije gladan, jer je u toku dana nešto grickao. Osim toga, primoran je da napusti svoj svet u koji se rado povlači u tom uzrastu. Drugačije se oseća kada vam se pridruži onda kada sam poželi, a drugačije kada mu stvarate obavezu i primoravate ga na nešto.
„Kako je bilo u školi?“- Normalno je da roditelji žele da znaju kako je dete provelo dan, ali je veoma bitan ton kojim se obraćaju detetu. Ukoliko sledi prekorevanje zbog ocena ili ponašanja, tinejdžer će se potpuno zatvoriti u sebe, tako da to više neće biti dvosmerna komunikacija.
„Ostavi taj telefon!“ – je rečenica koja možda najviše izluđuje tinejdžere. Činjenica je da oni mnogo vremena provode u virtuelnom svetu, ali naredbodavnim pristupom se ne postiže pozitivan efekat. Daleko bolji efekat se postiže ukoliko roditelji započnu neobaveznu konverzaciju sa tinejdžerom. Veća verovatnoća je da će prihvatiti razgovor a telefon ostaviti za kasnije.
Ovo su samo neke rečenice koje adolescentima posebno smetaju, a ima ih još. Koliko je važno da roditelji budu podrška i oslonac detetu, takođe je važan i ton kojim mu se obraćaju, kako ne bi stvorili kontraefekat.