Zašto su supe tako zdrave i važan deo naše ishrane?
Supe nas podsećaju na toplu atmosferu i porodična okupljanja, one su dobre za sve članove porodice, od najmlađih do najstarijih, a njihova tajna leži u sastavu bogatom mineralima i vodom. Supe se vekovima koriste za oporavak bolesnika.
Pozitivni uticaji supe na naše zdravlje su:
- Odličan izvor tečnosti – putem supe mi unosimo dosta tečnosti koja hrani naše ćelije, što je važno za zdravlje organa i kože.
- Veoma su hranljive – od namirnica koje koristimo za pravljenje supe zavisi njena hranljivost. Masne supe sadrže više belančevina i minerala, dok su supe od povrća prava riznica vlakana, fitohemikalija i vitamina.
- Bogata nutritivna vrednost – način pripreme supa omogućava da se hranljivi sastojci namirnica sačuvaju, što je čini bogatom vitaminima, mineralima, proteinima, a često i ugljenim hidratima.
- Bogate su vlaknima – vlakna su veoma bitna za naše organe za varenje, održavaju ih u dobroj funkciji, sprečavaju nadimanje i zatvor. Supe bogate povrćem i mahunarkama su posebno bogate dijetalnim vlaknima. Jedna porcija supe od sočiva sadrži 4-5 g vlakana, dok supa od povrća sadrži 3-4 g.
- Osećaj sitosti – naučno je dokazano da ukoliko ručak započnemo supom da ćemo uneti 20% manje kalorija. Zbog čega je to tako? Supu jedemo polako, ona ima malu kalorijsku vrednost, a puni gladan i prazan stomak i time nam daje osećaj sitosti i opušta nas, čime izbegavamo prejedanje tokom glavnog obroka.
- Bogatstvo ukusa – recepata za pravljenje supa je bezbroj, isto kao i kombinacija namirnica od kojih ih možemo praviti. Supe mogu biti bistre, od mesa ili povrća, ali mogu biti i guste, sa ili bez testenina, sa dodatkom žitarica, od pirinča pa sve do modernih žitarica poput kinoje ili amaranta.
- Bogatstvo začina – tokom pripreme supe preporučuje se dodavanje začina i začinskog bilja koje obiluje lekovitim svojstvima. Osim peršuna, supi možemo dodati i korijander, bosiljak, majčinu dušicu, a svež beli luk ili đumbir odlični su saveznici u borbi protiv infekcija i prehlada.
Nekada su supe bile početak ručka, a danas je sve više recepata za supe koje predstavljaju ceo obrok. Mi vam dajemo tri zanimljiva recepta i nadamo se da će vam oni poslužiti kao inspiracija da supe što češće budu deo vaše ishrane.
Pileća supa
Odličan saveznik u borbi protiv prehlade, ona će nas ugrejati, pa ćemo brže ozdraviti, bez obzira da li se radi o blagoj ili težoj prehladi.
Sastojci:
- 1 komad pilećeg mesa,
- Šargarepa,
- Celer – koren i list,
- Peršun – koren i list,
- So i biber,
- Možemo dodati i luk, kelerabu i slično.
Priprema:
U lonac stavimo 3 litre vode i sve navedene sastojke i kuvamo na laganoj vatri 90 do 120 minuta. Ova supa predstavlja i osnovu koju koristimo za mnoga druga jela.
Brzo kelj varivo sa batatom i graškom
Sastojci:
- 1 veći krompir,
- 1 srednje velika batata,
- 2 manje šargarepe,
- 1 manja glavica kelja,
- ½ glavice crvenog luka,
- 1 šolja skuvanog graška,
- 2 čena belog luka,
- 2 kašičice maslinovog ulja,
- ½ kašičice ljute aleve paprike,
- ½ kašičice kurkume,
- 60 ml soka od paradajza,
- So i biber.
Priprema:
- Listovima kelja iseći središnji – tvrdi deo, pa oprati listove i iseći ih na trakice i potopite ih u vodi 10 minuta, otprilike koliko nam treba da pripremimo ostalo povrće. Beli i crveni luk očistiti i sitno iseckati, a krompir, batatu i šargarepu iseckati na kockice.
- U lonac sipati maslinovo ulje, sačekati da se ugreje i na njemu dinstati beli i crveni luk, uz povremeno mešanje. Dodati krompir, batatu i šargarepu i preliti vodom, poklopite i pojačajte vatru. Kada voda provri, posolite i kuvajte još 15 minuta.
- U sok od paradajza dodajte začine, promešajte i sve zajedno dodajte u supu.
- Dodajte iseckani kelj i još 2 čaše vode, promešajte i pustite da se kuva još 5 minuta.
- Dodajte grašak i kuvajte sve zajedno još 5-10 minuta.
Savet za serviranje - poslužite uz prepečeni hleb i nekoliko kapi maslinovog ulja.
Supa od narandžastog sočiva
Sastojci:
- 1 šolja narandžastog sočiva,
- 1-2 manje šargarepe,
- 1 manja glavica crvenog luka,
- 1 čen belog luka,
- 1 komadić svežeg đumbira,
- ½ jabuke,
- 1 kašičica ulja,
- 2 ½ šolje bistre supe,
- ½ šolje vode,
- ¼ kašičice kurkume,
- 1 kašičica soka od limuna,
- So i biber.
Priprema:
- Sočivo dobro operite. Šargarepu, luk i đumbir očistite. Šargarepu i jabuku iseckajte na manje komade, a đumbir, crveni i beli luk usitnite.
- U lonac sipati ulje, sačekati da se ugreje i na njemu dinstati beli i crveni luk, uz povremeno mešanje. Oprano sočivo dodati u lonac i dinstati 3-4 minuta. Sve zaliti bistrom supom i dodati šargarepu, beli luk i đumbir, so i biber.
- Nakon 10 minuta dodati jabuku i kurkumu i kuvati još oko 8-10 minuta, odnosno dok se povrće i sočivo ne skuvaju.
- Izmiksajte štapnim mikserom ili u blenderu kako bi dobili krem. Dodati limun, soli i bibera po želji.
Ovaj članak je pod pokroviteljstvom kompanije Nestlé i programa „ZDRAVO RASTIMO“
Oni navike školaraca u Srbiji menjaju nabolje
Kroz edukativni program ZdravoRastimo, koji se već deceniju sprovodi u školama širom Srbije, do sada je prošlo više od 100.000 osnovaca koji su zahvaljujući angažovanju posvećenih nastavnika motivisani da se vrate na sportske terene i da se uključe u pripremu zdravih obroka. Samo u toku školske 2020/2021 godine, u našoj zemlji u projektu je učestvovalo 25.000 dece iz oko 100 osnovnih škola, a Srbija se u odnosu na druge zemlje u kojima se program sprovodi istakla po tome što je veoma zastupljeno međuvršnjačko obrazovanje, gde stariji učenici uče svoje mlađe drugare o važnosti pravilne ishrane i redovne fizičke aktivnosti.