Voda je najvažniji molekul u prirodi za život čoveka. Ona je odgovorna za niz vitalnih funkcija u našem organizmu. Koliko je važna govori i činjenica da bez nje možemo preživeti 2 do 4 dana, a bez hrane možemo i nekoliko nedelja.
Svi trošimo puno vode, ali ne samo za piće
Podaci pokazuju da u proseku svako od nas potroši od 140 do 150 litara vode dnevno. Od te ukupne količine samo 2% koristimo za piće i ishranu. Ostatak vode koristimo za održavanje higijene, zalivanje bašte, navodnjavanje poljoprivrednih useva i punjenje bazena.
Moramo imati u vidu da se čak 80% vode koju svakodnevno koristimo ne pročišćava već baca. Koliko god mislili da vode ima u neograničenim količinama - nije tako. Naučnici odavno ukazuju na nedostatak vode za piće i upozoravaju da ukoliko nastavimo ovim tempom trošimo zalihe vode, nećemo je još dugo imati.
Uloga vode u organizmu
Mozak, bubrezi, srce i kompletan kardiovaskularni sistem zavise od unosa tečnosti. Najvažnije uloge vode u organizmu:
- Skoro sve hemijske reakcije u telu zahtevaju vodu
- Pomaže u regulaciji telesne temperature
- Učestvuje u transportu hranljivih i otpadnih materija
Da li ste znali da je oko 60% telesne težine odraslih ljudi upravo voda?
Zašto je voda važna?
Čim se smanji količina vode u telu osećamo umor, glavobolju i smanjenje koncentracije. Naše telo potroši oko 2,5 litara vode putem disanja, izlučivanja otpadnih materija i kroz znojenje. U toplim mesecima u toku godine potrebno je uzimati više vode jer je znojenje pojačano. Prilikom bavljenja fizičkom aktivnošću, naše telo luči više znoja, tu vodu je potrebno nadoknaditi pre i posle treninga. U slučajevima dijareje, povraćanja ili povišene telesne temperature naš organizam gubi velike količine vode, koje je potrebno nadoknaditi. Treba da znamo da ozbiljna dehidracija jako brzo može dovesti do ozbiljnih poremećaja i bolesti.
Koliko vode nam je potrebno
Recept za pravilan unos vode je da unosimo onoliko tečnosti koliko smo potrošili u toku tog dana. Vodu možemo da pijemo, ali treba da znamo i da se male količine vode nalaze i u čvrstoj hrani: meso, voće i povrće. Lekari preporučuju da bi naš dnevni minimalni unos trebalo da bude 1,5 - 2 litara tečnosti. Naravno, kod osoba koje su izložene povećanoj telesnoj aktivnosti potrebe za tečnošću se povećavaju.
Saveti za unos tečnosti
- Provodite puno vremena za kompjuterom? Napravite pauzu, prošetajte do kuhinje i poslužite se čašom vode
- Ako ste bolesni, setite se da su vam pojačane potrebe za tečnošću
- Kada ste u pokretu nosite sa sobom bočicu vode
- Ako imate glavobolju ili osetite pad koncentracije moguće je da ste blago dehidrirani i da treba da popijete vodu
- Za užinu pojedite neku voćku sa visokim sadržajem vode, poput lubenice u letnjim mesecima
- Leti kada se pojačano znojite setite se da gubite više tečnosti i da su vam potrebe za vodom povećane