Zašto suncokreti prate Sunce?
Ako ste ikada posmatrali suncokret, mogli ste da primetite kako tokom dana okreće svoje cvetove od istoka ka zapadu, kako dan odmiče. Okretanje biljke prema Suncu naziva se heliotropizam. Tokom istraživanja, suncokreta, naučnici su otkrili da je ovo jedini cvet čiji rast zavisi od unjutrašnjeg sata. Tokom evolucije, suncokret je razvio sposobnost da oseti položaj sunca i samim tim da ga prati.
Suncokret sadrži hormone rasta, auksin, koji je osetljiv na Sunčeve zrake. Upravo zbog auksina, suncokret se automatski naginje u suprotnom smeru, odnosno prema Suncu. Kako se Sunčevi zraci pomeraju, tako se cvet suncoketa okreće. U nizu istraživanja naučnici su otkrili da jedna strana stabljike, zavisno od doba dana raste brže nego druga strana. Takav rast su povezali sa suncokretovim dvadesetčetvoro časovnim bioritmom. Naime, tokom dvadeset četiri časa suncokret menja svoju poziciju i okretanje prema Suncu, zbog čega stabljike rastu različitim ritmom.
Suncokret potiče iz Meksika i Perua. Zbog svojih prekrasnih žutih latica najpre su ga uzgajali kao ukrasnu biljku, a posle su seme koristili za prehranu ptica. Tek je 1840. godine prvi put dobijeno ulje iz semenki, koje i danas koristimo za prehranu.