Kako pravilno piti vodu dok se bavite sportom?
Ako se bavite sportom, folklorom, planinarenjem ili imate neki drugi hobi koji zahteva fizičku aktivnost, veoma je važno da znate kako pravilno da pijete vodu. Kakva je uloga vode u sportskim treninzima i fizičkim aktivnostima? Koju vrstu i koliko vode (da li je uopšte potrebno) piti tokom vežbanja?
Zašto ne mogu da pijem vodu tokom vežbanja samo po osećaju, koliko hoću, po savetu prijatelja ili po preporukama sa Interneta?
Zato što tokom fizičkog napora razmena vode u organizmu se odvija veoma teško, tako da je neophodno saznati više o tim stvarima. Svako zna da povećana fizička aktivnost u sportu doprinosi povećanju znoja (trkač, na primer, gubi do 300 grama vode za svaki pređeni kilometar). Sasvim je prirodno da telo gubi tečnost, ali to zahteva dopunu.
Uobičajena zabluda je da ako ne piješ tokom vežbanja, brže ćeš da izgubiš težinu. Težina će se stvarno smanjiti, ali je to veoma opasno po zdravlje. Težinu koju osoba gubi tokom vežbanja je ustvari masa tečnosti – znoj, a osnova tečnosti je voda. Masne ćelije koje su izgubile vodu, nadoknadiće manjak od prvog gutljaja, ali dehidracija može imati neprijatne simptome: vrtoglavica, mučnina, slabost, lupanje srca, gubitak izdržljivosti.
Šta piti?
Voda, energetska pića ili možda proteinski šejkovi? Tačan odgovor je voda, poželjno flaširana, mineralizovana, obavezno negazirana. Sokovi, čaj i drugi napitci (čak i sportski napici) nisu pogodni za obnavljanje vodenog balansa: jer mogu sadržati sredstva koji ubrzavaju proces dehidratacije. Pojačana fizička aktivnost povećava aktivnost ne samo unutrašnjih organa, već i metaboličke procese na ćelijskom nivou, a ćelijama je potrebna voda. U dehidriranom organizmu, krv postaje sve gušća, pa je srcu teže da radi. Kao rezultat, smanjuje se naša kondicija i izdržljivost. Prvi simptom početka dehidratacije su suva usta: telo daje signal da je vreme da se pije voda. Zato je obavezno da se u tom trenutku popije voda.
Pijem – ali mi malo
Koliko i kada treba piti vode tokom sportskih aktivnosti? Opšti principi su jednostavni:
1,5 - 2 sata pre intenzivnog treninga potrebno je piti 300 - 500 ml vode;
15 minuta pre treninga, ponovo možete popiti (oko 100 ml) vode;
Tokom treninga preporučljivo je popiti 50 - 100 ml vode za piće svakih 15 minuta;
Nakon treninga - dve čaše, ali nikako hladnu vodu, bolje da voda bude topla ili barem na sobnoj temperaturi (ne niža od 12-15°C). Ne smete piti tokom vežbanja mnogo:
- U stomaku će se javiti težina i neugodnost,
- Izdržljivost će dramatično pasti,
- Opterećenje na srce će se povećati.
Bolje češće, ali po malo, a možete se i samo umiti vodom.
Prilikom znojanja telo gubi natrijum i male količine kalijuma i magnezijuma. U teškim slučajevima može doći do privremenog nedostatka ovih važnih minerala. Nakon treninga, uz pomoć vode sa mineralima, možete da uspostavite balans vode u organizmu.
Voda je veliki deo našeg tela, a da biste postigli uspeh u sportu - pijte pametno!